Vážení zákazníci, vzhledem k současnému náporu na dopravní společnosti je možné očekávat zdržení dodání objednávek na 2-3 pracovní dny.

Je opravdu třeba "přezout" zimní pneu za letní

 

Jediný předpis, který řidiči musí ohledně letních pneumatik dodržet, je předepsaná hloubka dezénu. Ta musí být minimálně určitě 1,6 mm. Pozor ale – jedná se o hloubku minimální tudíž, kterou zákon připouští. Ideální hloubka dezénu pro udržení optimálních vlastností pneumatiky je minimálně 3 mm.

Zatímco zimní pneumatiky by za určitých okolností každé auto dle zákona mělo od 1. 11. do 31.3. mít, u letních pneumatik taková lhůta nebí stanovena. Pokud vás tedy v létě zastaví policista, a vaše vozidlo bude mít zimní pneumatiky, pokuta vám nehrozí. Proč tedy většina řidičů pneu mění? Je to jednoduché – kvůli bezpečnosti a úspoře.

Proč přezout zimní pneumatiky na letní?

  • Zimní pneumatiky nejsou v teplých dnech tolik bezpečné.
  • Struktura letních pneumatik je do vyšších teplot vhodnější. Jsou tvrdší a ani se vzrůstající teplotou neztrácí svoji přilnavost, jako je tomu u pneumatik zimních. Letní pneumatiky přilnavost neztrácí ani za vlhka či mokra, jejich dezén je k takovému počasí uzpůsoben.
  • Při styku s rozpálenou vozovkou se zvyšuje také brzdná dráha zimních pneumatik, a to až o 20 %. Horší jízdní vlastnosti mají zimní pneumatiky i při rychlém manévrováním a v zatáčkách. Jsou méně ovladatelné, mají nižší přilnavost k vozovce.
  • Zimní pneumatika není v létě ekonomickým řešením. V létě se zimní pneumatiky mnohem rychleji opotřebují, jelikož jsou vyrobeny z měkčího materiálu, mají zvýšený valivý odpor a tím pádem i vyšší spotřebu paliva.
  • Opotřebení je v případě jízdy na zimních pneumatikách v létě daleko rychlejší. Pneumatiky vám tedy dlouho nevydrží a budete muset brzy koupit nové. Investice do sady letních pneumatik se nakonec rozhodně vyplatí.