Proč je nutné přezouvat zimní pneumatiky na letní?

S posledním březnovým dnem končí v České republice povinnost mít na autě zimní pneumatiky. Je tedy potřeba hned prvního dubna přezouvat auto na letní gumy? Není to povinné, ale... Náledí a sníh vystřídají deště a bláto - v těchto situacích určitě přijde vhod lepší přilnavost letních pneumatik za mokra a schopnost se lépe vyhnout jevu s názvem aquaplaning.

Letní pneu datum povinného přezutí

Proč je nutné přezouvat zimní pneumatiky na letní?

letní pneu datum zákonPředstavte si letní a zimní pneumatiky jako letní a zimní boty. Nikoho nenapadne, aby chodil v zimě sněhem v lehkých letních sandálech a naopak - v létě vám zřejmě nebude pohodlné nosit kožešinové sněhule.

A podobně je to i s pneumatikami, i když z technického pohledu je to trochu složitější. Hlavní roli tu hraje vzorek a materiál pneumatiky. Zimní a letní pneumatiky se ale od sebe odlišují nejenom vzorkem, který zajišťuje rozdílné odvádění vody. Každá z nich je celá speciálně vyvinutá pro příslušné podmínky. Na povrch silnice, který má v létě až 60 °C je zapotřebí pneumatiky s jinými vlastnostmi než na mokrou, namrzající vozovku.

Co nám říká zákon?

V zákoně č. 361/2000 Sb. (Zákon o provozu na pozemních komunikacích) je napsáno, že v období od 1. listopadu do 31. března, byste měli mít auto na zimních pneumatikách, pro případ souvislé vrstvy sněhu a ledu.

Co mi hrozí, když budu jezdit v létě na zimních pneumatikách?

  • Delší brzdná dráha
    Testy prokázaly, že na suché vozovce při teplotě 20 °C mají auta se zimními pneumatikami až o šest metrů delší brzdnou dráhu při rychlosti 100 km/h.
  • Větší opotřebení pneumatik a horší jízdní vlastnosti
    Hmota zimních pneumatik je speciálně navržena pro zimní počasí. Při vyšších venkovních teplotách se mohou zimní pneumatiky stávat houbovitými a může docházet a k jejich zvýšenému opotřebení.
    Letní pneumatiky se lépe hodí pro vyšší teploty a mokrou i suchou vozovku. Mají lepší přilnavost, lépe se při jízdě ovládají a zkracují brzdnou dráhu.

Letní pneumatiky mám ve sklepě/v garáži. Jak poznám, že jsou v pořádku?

letní pneu datumMagické číslo 1,6 mm

Dezén pro letní pneumatiky o hloubce ne nižší než 1,6 mm je vyžadován zákonem. Odborníci nicméně doporučují letní pneumatiky s dezénem menším než 3 mm vyměnit za nové.

Stáří pneumatik

I při dostatečné hloubce dezénu by se měly pneumatiky měnit po 6 až 8 letech. Pneumatiky totiž stárnou nezávisle na jejich používání. Stáří pneumatik zjistíte podle tzv. DOT kódu. Poslední čtyři číslice udávají týden a výrobní rok pneumatik.

Svůj k svému

Ujistěte se, že všechny čtyři pneumatiky jsou opravdu letní. Nikdy nekombinujte letní a zimní pneumatiky. Doporučuje se také dvojici pneumatik s „lepším“ vzorkem umístit na přední nápravu (hnací náprava vašeho vozu).

Další tipy ohledně (ne)povinného letního přezutí

Německá poučka radí, že pneumatiky se mají přezouvat od O do O. Od Velikonoc (Ostern) do října (October) bychom tedy měli jezdit na letních pneumatikách a od října do Velikonoc zase na zimních. Letos začínají Velikonoce 21. dubna a vám tedy zbývá ještě dostatek času na vybrání těch správných letních pneumatik (a zapojení se do naší soutěže).

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení