Vážení zákazníci, vzhledem k současnému náporu na dopravní společnosti je možné očekávat zdržení dodání objednávek na 2-3 pracovní dny.

Aktualizováno: Povinnost zimních pneumatik 2020/2021

Zákon - legislativa povinnosti zimních pneumatik pro rok 2020/2021

Podobně jako v předchozích letech platí pro povinnost zimních pneumatik 2020/2021 tato legislativa:

Podle zákona §40a zákona 361/2000 Sb. jsou řidiči povinni používat zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

  • je silnice pokryta souvislou vrstvou sněhu, ledem či námrazou,
  • lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Od předešlých let nám tedy v legislativě týkající se povinnosti zimních pneumatik 2020/2021 přibyl bod navíc, který řidičům ukládá povinnost zimních pneumatik, pokud je podle předpovědi počasí pravděpodobné, že je budou potřebovat.

Na druhou stranu se ale díky tomu můžeme v průběhu teplého listopadu vyhnout pokutě za absenci zimního přezutí. Jakmile ale teploty dlouhodobě klesají  pod 7 °C, důrazně doporučujeme přezout na zimní pneu.

Povinné zimní pneu - vybrat zimní pneumatiky

Jaký je rozdíl mezi zimní a letní pneumatikou?

Období, na které se vztahuje povinnost zimních pneumatik 2020/2021 je obvykle chladné a silnice bývají v tomto období často mokré, popřípadě namrzlé či zasněžené. A právě pro tento typ počasí jsou uzpůsobeny zimní gumy, které ideálně fungují při teplotách pod 7 °C. Letní gumy jsou naopak uzpůsobeny k použití nad touto teplotou a odolají bez problému rozpálenému asfaltu.
Zimní pneumatiky jsou narozdíl od letních lehčí a přilnavější. Zimní pneumatiky se také pyšní hustějším vzorkem než letní pneu, který zabezpečuje skvělé jízdní vlastnosti na sněhu i ledu.

Jak si správně vybrat povinné zimní pneumatiky? 

Povinnost zimních pneumatik 2020/2021 se blíží a tak je ten správný čas opustit letní pneumatiky a vybrat si nové zimní pneu, se kterými se bezpečně projezdíme celým zimním obdobím.

V naší nabídce najdete nejenom zimní pneumatiky pro osobní automobily, ale také zimní pneumatiky pro SUV, pro dodávky a pro nákladní automobily.
Při výběru pneu pro splnění povinnosti zimních pneumatik 2020/2021 dbejte především na správné rozměry a správný rychlostní index. Všechny zimní pneumatiky z naší nabídky jsou bezpečné a mnohé z nich se umístily na skvělých místech v testech zimních pneumatik.

Co kontrolovat u zimních pneumatik? 

Pokud zimní pneu již vlastníte, určitě se vyplatí jej zkontrolovat. Pro povinnost zimních pneumatik 2020/2021 je důležitá minimální hloubka vzorku 4 mm. Dále je nutné zkontrolovat, zda pneumatiky nejsou nijak poškozené nebo deformované.

Samozřejmostí jsou také správně nahuštěná kola – správný tlak pro zimní pneumatiky najdete v příručce ke svému vozu.

Jak dlouho vydrží zimní pneumatiky

Životnost, respektive doba, po které by se zimní pneu měly vyměnit za nové, se všeobecně uvádí okolo 4 let. Po tomto období začíná být pneumatika obvykle opotřebovaná a ztrácí své dobré jízdní vlastnosti. Jakmile ale zjistíme, že je vzorek našich zimních pneu menší než 4 mm, musíme je vyměnit za nové. Hloubku dezénu lze pohodlně změřit s pomocí snadno dostupného hloubkoměru.

Jak správně jezdit v zimě?

  • Pokud je venku opravdu špatné počasí, vydejte se na cestu pouze pokud je to nezbytně nutné.
  • Jezděte pomaleji, zejména pokud je silnice zasněžená nebo namrzlá.
  • Udržujte větší vzdálenost od ostatních vozidel – na namrzlé silnici se brzdná dráha výrazně prodlužuje.
  • Nezastavujte v kopci.
  • Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách a prověřujte, zda nejsou poškozené.
  • V zimě se vždy snažte udržovat nádrž z více než poloviny plnou.
  • Ujistěte se, že jste připraveni na povinnost zimních pneumatik 2020/2021.

Splňte povinnost zimních pneumatik 2020/2021 s pneumatikami od nás

Vítězem testu zimních pneumatik, který provedl německý autoklub ADAC, se loni stala pneumatika Dunlop SP Winter Response 2. V dalších nezávislých testech se pravidelně umisťují také zimní pneumatiky značky Continental.

Ať už se rozhodnete pro cokoliv, s našimi zimními pneu se povinnosti zimních kol pro rok 2020/2021 nemusíte obávat.

Nakupovat zimní pneumatiky →

Povinnost zimní pneuLéto už je za námi a s blížící se zimou je tu i strašák všech řidičů, povinnost zimních pneumatik. Spousta našich zákazníků si neví rady s tím, od kdy zimní pneu používat a také si je často nejistá, do kdy je zimní pneu vhodné na autě mít. Nezapomínejte, že jízda na letních pneu v zimním počasí je velmi nebezpečná. Proto jsme pro vás připravili malé shrnutí a doporučení týkající se povinnosti zimních pneu.

Povinnost zimních pneumatik - co říká zákon?

Podle zákona §40a 361/2000 Sb. mají čeští řidiči povinnost zimních pneu v období od 1. listopadu do 31. března, pokud je vozovka pokryta sněhem nebo je namrzlá. 

My však důrazně doporučujeme povinné zimní pneu používat od chvíle, kdy teploty dlouhodobě klesají pod 7°C. Určitě tedy nečekejte na to, až se ráno probudíte a venku bude nasněženo. Nejen, že se tak vyhnete přezouvání na poslední chvíli, kdy bývají termíny pro přezutí povinných zimních pneu zaplněné, ale budete hlavně jezdit bezpečně a nepřekvapí vás náhlá sněhová vánice nebo velké výkyvy teplot typické pro podzimní i zimní počasí.

Jak si správně vybrat povinné zimní pneu?

Od kdy zimní pneu mít, už víte. Jaké jsou ale ty správné pro vaše auto? Z hlediska bezpečnosti se určitě vyplatí do povinných zimních pneu trochu investovat. Není totiž pneu jako pneu. Některé extrémně levné zimní pneumatiky sice potěší vaši peněženku, ale zdaleka nesplňují bezpečnostní požadavky na povinné zimní pneu a mohou být velmi nebezpečné. Z tohoto důvodu tento typ pneu v našem e-shopu ani nenabízíme.
Vyberte si z naší nabídky povinné zimní pneu prověřených výrobců, jako jsou Bridgestone, Continental nebo Nokian. Z našeho sortimentu si vybere každý dle svých finančních možností a mít vyřešenou povinnost zimních pneu dříve je vždy lepší než později.

Nezapomeňte využít praktického filtrování zimních pneu na naší domovské stránce.

Povinné zimní pneu - vybrat

Proč jsou zimní pneumatiky účinné při nízkých teplotách?

Zimní pneumatiky jsou speciálně navrženy, aby zajišťovaly komplexní jízdní výkon za chladného počasí. Jejich směs gumy obsahuje vyšší podíl přírodního kaučuku. Zachovávají si pružnost i při teplotách nižších než 7 °C a lépe drží na vozovce. Drážky a žebra běhounu pneumatiky jsou hlubší než u letních pneumatik. Díky tomu na nich lze dobře jezdit na sněhu.

Stačí mi zimní pneumatiky do všech podmínek?

Na běžné ježdění vám zimní pneu postačí pro bezpečnou jízdu samy o sobě. Do extrémních podmínek (například jedete-li v zimě do hor) doporučujeme používat sněhové řetězy.

Rádi vám s výběrem povinných zimních pneu pomůžeme

Máte-li otázky týkající se výběru zimních pneu, přezutí na povinné zimní pneu nebo cokoliv dalšího, zavolejte nám na číslo  773 761 803 nebo nám napište na info@autobaterie-pneumatiky.cz.